Chameleón jemenský (Chamaeleo calyptratus) je druh veľkého chameleóna žijúceho v hornatých oblastiach Jemena a Saudskej Arábie.
Živí sa hmyzom, mláďatami drobných stavovcov a občas aj rastlinnou stravou
Samec má ako základnú farbu zelenú, ktorá sa v závislosti na nálade mení zo svetlej citrónovej zelenej do jednotlivej tmavej olivovej. Zelená základná farba je prerušovaná pruhmi a škvrnami žltej, hnedej a modrej.
Tento chameleón má mimoriadne dlhý jazyk, ktorý je prispôsobený k lapaniu koristi. Jeho oči sú nezávisle pohyblivé. Prsty na nohách mu zrastajú do skupín.
Jeho obrázok nájdete vo fotogalérii.
Kosatka dravá (Orcinus orca), v angličtine známa ako killer whale čiže veľryba zabijak, je najväčším členom čeľade delfínovité. Ide o druhého najrozšírenejšieho cicavca na zemi
Je všestranným dravcom, požiera ryby, korytnačky, vtákov, tulene, žraloky a tiež iné malé a mladé veľryby.
Vo voľnej prírode nebol nikdy zaznamenaný žiadny nevyprovokovaný útok kosatky na človeka.
obrázok nájdete vo fotogalérií
Pelikán biely alebo pelikán červenozobý (lat. Pelecanus erythrorhynchos) je druh z čeľade pelikánovité.
Pelikány biele sú veľmi veľké vtáky. Majú biele sfarbenie, čierne špičky krídel a široký oranžový zobák. Rozpätie ich krídel dosahuje okolo 3 metre. Počas letu sú veľmi pôvabné, krídlami pohybujú v pomalých silných úderoch.
Ich hlavnou potravou sú kapry, ostriež žltý, sumce atď.
Pelikány biele hniezdia v kolóniách zložených z niekoľko stoviek párov na ostrovoch v sladkovodných a brakických jazerách vnútrozemia Severnej Ameriky. Najsevernejšie hniezdne kolónie sa nachádzajú na ostrovoch v smere prúdu rieky Slave, medzi komunitami Fort Fitzgerald v Alberte a Fort Smith v severozápadnych teritóriách.
obrázok nájdete vo fotogalérii
Žeriav čiernobiely, Grus japoniensis - Tančo
Tento v Japonsku veľmi obľúbený nádherný vták, symbol dlhovekosti (verilo sa, že žije 1000 rokov) a priazne.
Rad: žeriavotvaré (Gruiformes)
Veľkosť: 150 cm, 10 - 12 kg, najväčší zo žeriavov
Biotop: mokrade
Areál: ostrov Hokkaidó, Mandžusko (Čína), Chabarovský kraj (Rusko)
Spôsob života: Hniezdenie sa začína v marci po prílete zo zimovísk. Hniezda si jednotlivé páry stavajú niekoľko kilometrov od seba. Pri párení tancujú svoje známe tance a ozývajú sa hlasným "trúbením", ktoré je počuť až do vzdialenosti 4 km. Hniezdo býva na zemi a je postavené z trstiny. Vajcia bývajú dve, prípadne len jedno a sú dlhé asi 10 cm. Na vajciach sedia a o mláďatá sa starajú obaja rodičia.
Japonka červenozobá, Nipponia nippon - Toki
Rad: brodivce (Ciconiiformes)
Veľkosť: 75 - 77cm, rozpätie krídel 140 cm, 1,7 - 2,0 kg
Biotop: v Japonsku len v zajatí v chovnej stanici na ostrove Sado (prefektúra Niigata), divožijúca populácia v Číne obýva borovicové lesíky s priľahlými vodnými plochami a ryžovými poliami
Areál: ostrov Sado (chovná stanica - conservation center), pohorie Qinling v južnom Šaanxi, Čína
V minulosti sa tento nádherný ibisovitý vták vyskytoval vo všetkých oblastiach Japonska. Začiatkom 20. storočia však "vďaka" nadmernému lovu a znečisťovaniu životného prostredia jeho stavy drasticky poklesli. Predpokladalo sa, že s výnimkou niekoľkých kusov prežívajúcich na japonskom strove Sado tento druh úplne vyhynul.
Toki je stredne veľký biely až ružovkastý vták s červeným zobákom a nohami. Na hlave má vztýčiteľný chochol z veľkých pier, ktorý mu dal anglický názov "chochlatý ibis" (Crested Ibis). Vták nie je sťahovavý, vo voľnej prírode migruje len za potravou do mokradí susediacich z lemi v ktorých hniezdi. Živí sa hmyzom, žabami, mlokmi, kôrovcami a rybami. Jeho hniezdo je len nedbalo vybudované a kladie doň 3 vajcia.
Mamba zelená (západoafrická): Je štíhly had. Jej farba je jasno zelená. Koža medzi šupinami je čierna. Oči sú hnedé a brucho je svetlo zelené. Jed mamby zelenej je zložený z viac zložiek a veľmi prudký. Prevládajú neurotoxíny. Ďalšie hemolyzíny, ktoré rozkladajú červené krvinky a antikoagulíny spomalujúce zrážanie krvi. Jej jedové zuby sú pevné a nazývajú sa Proteroglypha. Sú to jedové zuby umiestnené v prednej časti hornej čeluste. Loví hlavne vtáky a malých savcov.